Eesti parim juht on suure ja keskmise ettevõtte keskastmejuht, kes peab töötama nii juhi kui tippspetsialistina ning on tegelikult see, kes n-ö toob tulemused ära, ütles Statoil Fuel & Retail Eesti peadirektor Kai Realo.

- Statoil Fuel & Retail Eesti peadirektor Kai Realo.
- Foto: Erik Prozes
Realo sõnul peaks kaasaegses juhtimiskultuuris pigem rääkima meeskondadest kui üksikutest silmapaistvatest juhtidest. "Tõeliselt suurepäraste tulemuste taga on alati meeskonnatöö ja juhi kõige olulisemaks panuseks on ennekõike õige meeskonna kokkupanek," lisas ta.
Realo hindab juhtide edetabelite koostamist huvitavaks, kuid ta on kindel, et on palju silmapaistvaid juhte ning nende meeskondi, kes meediasärast puutumata jäävad, kuna edetabeleid koostatakse oma aja ära elanud kriteeriumide järgi.
2015. aasta plaane kirjeldades ütles Realo, et Statoilile kui jaemüügiettevõttele on ja jääb suurimaks väljakutseks omanike ootustele vastava kasvu tagamine. Tema sõnul tõstavad ettevõtte kulubaasi pidev tööjõupuudus kaubandus-teenindussektoris ning sellest tulenev tugev palgatõususurve. Kasumlikkuse säilitamiseks ja kasvatamiseks tuleb leida üha uusi tooteid ja teenuseid, mille järele oleks piisav nõudlus.
Realo lausus, et müügieesmärkide seadmisel tuleb järgmisel aastal arvesse võtta ka saamata jääv tulu Tallinnas kehtestatud alkohoolsete jookide müügipiirangute tõttu. "Loodame, et mootorikütuste hinnad jäävad sarnaselt eelmise aasta lõpuga madalale tasemele, mis võimaldaks klientidel teha pikemaid sõite ja meil müüa rohkem liitreid mootorikütuseid," märkis Realo.
Realo sõnul plaanib ettevõte korrigeerida lähtuvalt turuolukorrast ka töötajate põhipalkasid, aga palgatõusu protsent sõltub juba iga ametikoha keskmisest palgatasemest tööjõuturul. "Teenindusjaama töötajate töötasust on märkimisväärne osa seotud tulemusega ning see on viimasel aastal kasvatanud teenindajate kogupalka üle 10%," lisas ta.
Riigikogu valimistega seoses ütles Realo, et valimiste eel tõuseb hüppeliselt valijate häälte püüdmiseks antud populistlike lubaduste või siis läbimõtlematult tehtud otsuste hulk. Tema sõnul muudavad neist paljud otsused äris tegutsemise ebastabiilsemaks ning tekitavad ettevõtetele asjatut aja- ning rahakulu.
Realo lisas, et riigis, kus puuduvad massiivsed maavarad ja tootev tööstus, tuleks eelkõige luua stabiilne ärikeskkond, sest just kaubandus, teenindus ja vahendus tagavad peamise tööhõive ning maksude laekumise.
"Tibatillukesel Eesti turul tuleb ka riigil teha kõik endast olenev, et suudaksime juurde tuua ja kinni hoida välisinvesteeringuid kohaliku eluolu parendamiseks. Investor, kes paneb raha Eesti turule, ei oota järske ja kiireid kasumeid, vaid pigem stabiilset ja atraktiivset ärikeskkonda, mis võimaldaks investeeringutelt teenida mõistlikus tempos pikema aja jooksul," ütles ta.
Äripäev küsib Eesti edukatelt ja nutikatelt ettevõtjatelt ja juhtidelt, millised on nende uue aasta väljakutsed ning millele tuleks poliitikutel enim tähelepanu pöörata.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!